Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kredytów. Niektóre przeznaczone są na finansowanie przedsiębiorstw – kredyt obrotowy. Inne mogą służyć do kupna mieszkania – kredyt hipoteczny lub sfinansowania potrzeb gospodarstwa domowego – kredyt konsumpcyjny. Banki oferują również możliwość skonsolidowania istniejących zadłużeń dzięki kredytowi konsolidacyjnemu.
Kredyty obrotowe, a w tym kredyt handlowy oraz inwestycyjny, są zobowiązaniami przeznaczonymi dla osób prawnych. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z oferty kredytu handlowego. Może on sfinansować zakup materiałów potrzebnych do działalności bieżącej. Przedsiębiorstwo będące dłużne swoim parterom handlowym może przesunąć termin płatności, dzięki kredytowi handlowemu. Kredyt inwestycyjny jest udzielany przedsiębiorcom w celach powiększania kapitału. Kwota kredytu może posłużyć do zakupu papierów wartościowych lub technologii pozwalających na rozwój firmy. Kredyty obrotowe są w większości krótkoterminowe, z tego względu ich zabezpieczeniem mogą być poręczenia finansowe.
Kredytem przeznaczonym na finansowanie bieżącej konsumpcji jest kredyt konsumpcyjny. Przeznaczany jest na osobiste potrzeby. Banki ustalają termin oraz sposób spłaty. Kredyt konsumpcyjny jest krótkoterminowy i tak samo jak kredyty obrotowe przeznaczone dla firm, nie wymagają wartościowego zabezpieczenia. Powszechne jest wykorzystywanie majątku kredytobiorcy, a szczególności jego dochodów, w celu zabezpieczenia kredytu. Kredyt konsumpcyjny może być przeznaczony np. na spłatę rat za telewizor.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem najczęściej wykorzystywanym przy zakupie nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest udzielany na długi okres – nawet 50 lat. Kupowana nieruchomość w większości przypadków będzie mieszkaniem lub domem. Kredyt ten może również sfinansować budowę domu. Hipoteka jest zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Banki wymagają spełnienia wielu formalności przez osoby ubiegające się o kredyt. Kredyt hipoteczny jest droższy niż standardowe kredyty bankowe. Wiąże się to z większą marżą banków. Także przy ustanawianiu hipoteki, kredytobiorca będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane z notariuszem oraz wpisem do ksiąg wieczystych. W przypadku kredytów hipotecznych, banki często wymagają wykupienie ubezpieczenia.
Rodzajem kredytu, który pomoże spłacić inne zobowiązania jest kredyt konsolidacyjny. Ułatwia on zarządzanie zadłużeniem. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, klient spłacając inne kredyty, będzie mógł płacić tylko jedną ratę. Kredyt będzie zaciągnięty w jednym banku, pomimo istnienia wielu zobowiązań w różnych bankach. Okres spłaty jest rozłożony na długie lata. Dużą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest niższe oprocentowanie.
Przydatne miejsca porównania
- Kredyty gotówkowe
- Kredyty hipoteczne