Wybierając lokatę bankową, każdy klient analizuje wiele kryteriów, z których najważniejszym jest oprocentowanie. Nie ma w tym nic zaskakującego – to właśnie od oprocentowania zależą zyski, które klient uzyska po określonym w lokacie czasie. Im wyższe, tym rzecz jasna lepiej. Oczywiście zyski z lokaty zależy również od innych czynników, zawsze jednak oprocentowanie jest tym najważniejszym.
Analizując temat oprocentowania trzeba zwrócić uwagę na dwie opcje, które klient ma do wyboru – oprocentowanie stałe i zmienne. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Oprocentowanie stałe – jak sama nazwa wskazuje – to z góry określone oprocentowanie, które bez względu na wszystko będzie obowiązywało przez cały okres trwania lokaty. Jest to swego rodzaju gwarancja zysków. Trzeba jednak dodać, że z reguły takie oprocentowanie jest niższe od oprocentowania zmiennego.
Oprocentowanie zmienne- to oprocentowanie, którego wartość może ulec zmianie w każdej chwili trwania lokaty bankowej. Może rzecz jasna wzrosnąć, może również spaść. Wszystko zależne jest od sytuacji gospodarczej, a przede wszystkim od decyzji Narodowego Banku Polskiego dotyczącego stóp procentowych i związanych z tym decyzjami banków. Do niedawna standardem był spadek oprocentowania. Dziś nie jest to takie oczywiste – inflacja, która potrafi rosnąć, ma związek z tym, iż oprocentowanie lokat również ulega zwiększeniu.
Wybierając pomiędzy lokatą o stałym i zmiennym oprocentowaniu, należy pamiętać, że wybór nie jest łatwy. Oprocentowanie stałe zawsze będzie wiązało się z niskimi zyskami. Oprocentowanie zmienne może spowodować zyski wyższe, jednak zawsze jest to związane z ryzykiem. Przy lokatach krótkoterminowych oprocentowanie zmienne może być jednak jak najlepszym wyborem – w krótkim okresie trwania lokat, ryzyko iż wysokość oprocentowania ulegnie zmianie jest niewielkie. Zakładając lokatę na dłuższy czas, należy się z tym po prostu liczyć.
Przydatne miejsca :
- Porównywarka lokat bankowych >>